Výlety po okolí

Chatu Paprsek najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Jeseníkách. Odtud se můžete vydat na další pěkné túry, nebo se jen občerstvit v restauraci.

Kolštejn je zřícenina hradu částečně přestavěného na zámek v Branné v okrese Šumperk. Je tu možnost si domluvit hodinovou prohlídku interiérem s průvodcem, který vás seznámí s historii komplexu.

Postaven pro ochranu příjezdové komunikace a vyzbrojen protitankovým kanonem v roce 1938. Srub měl dobrou vyhlídku na komunikaci a horizont.

Podmáčená louka s bohatým výskytem ohroženého mečíku střechovitého a dalších rostlin.

Kaplička svatého Kryštofa, který je patron poutníku, cestovatelů, řidičů a leteckých záchranářů. Nedávno postavená a zasvěcená. Poblíž ní se nachází Škývarův dub.

Vyhlídka se nachází na skalním seskupení, které se nazývá Medvědí kámen. Z místa je krásný pohled na hlavní hřeben Rychlebských hor a okolí Žulové a Vápenné.

Již 6 století opuštěný hrad Kaltštejn je krásná zastávka na Rychlebských stezkách. K hradu se váže plno pověstí a povídaček (viz níže). Výlet lze taky absolvovat na kole.

Jedná se o nejvyšší vrchol v Žulovské pahorkatině. Hora obsahuje novogotický kostel zasvěcen Panně Marii Bolestné.

Nedaleko Skorošic u osady Sedm Lánů se nachází posezení pro dva obry. Posezení se stolem a židlemi tu poskytuje výhled na celé okolí.

Nýznerovské vodopády se nachází v osadě Nýzerov v údolí stříbrného potoka. Jedná se o soustav kaskád a vodopádů na Stříbrném potoku.

Ranč Orel 

17.11.2021

Areál Ranče Orel v České Vsi plno zajímavých venkovních aktivit. Ježdění na koní, půjčení čtyřkolek a mnoho další. V areálu se také nachází restaurace Steak saloon.

Hrobka nejslavnějšího jesenického rodáka Vinezenze Priessnitze. Byl zakladatelem moderní vodoléčby a zdejších lázní.

V lesoparku severně nad areálem Lázní Jeseník byl vybudován areál s vodními procedurami (studená pramenitá voda), který nese název Balneopark. Čekají zde na Vás Priessnitzovy procedury: přírodní lázně horních a dolních končetin, koupel nohou s akupresurou, lavička, střiky, sprcha.

Díky svému umístění na skalnatém výběžku tvoří zámek nepřehlédnutelnou dominantu města. Jeho současná podoba je výsledkem četných stavebních úprav v průběhu 16. až 19. století. Až do roku 1945 zámek sloužil jako letní sídlo vratislavských biskupů a arcibiskupů. Kolem zámku se nachází anglický park, založený počátkem 19. století.

Na Ruském hřbitově jsou pohřbeni zajatí ukrajinští vojáci Rudé armády, kteří za 2. světové války nuceně pracovali v pracovním táboře v místech dnešní Opavské chaty. Většina z nich zemřela kvůli těžkým životním podmínkám a propuknutí tyfu. Hřbitov byl v roce 1999 zrekonstruován a nachází se na seznamu kulturních památek.

Samostatnou kapitolou historie Dolní Lipové je vznik zdejších lázní. Počátky lipovských lázní jsou neodmyslitelně spjaty se jménem jejich zakladatele, přírodního léčitele Johanna Schrotha. Johann se narodil 11. února 1798 v nedaleké obci Česká Ves. Po přestěhování do Dolní Lipové se stal majitelem hospodářství svého nevlastního otce.