Čertovy kameny, 11.9km – vyhlídka, autem až k chatě na Čerťáky

25.08.2021

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku.

40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistickému objektu, který byl vybudován v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století. Zatímco český název skaliska Čertovy kameny je spjat s prastarou pověstí o čertu, který na skalisku spával, a do kamene obtiskl své kopyto. Německý název Harichstein (Harichovy kameny) je zcela jednoduše odvozen od jména majitele pozemku, na němž skála stála, německého sedláka z České Vsi Vinzenze Haricha.
Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku je pěkný pohled do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchovskému jezeru. Chata Čertovy kameny s restaurací a ubytováním se nachází ve výšce 694 m n. m. na úbočí jedné z dominant Jesenicka - vrcholu Zlatého chlumu (kamenné rozhledny z roku 1899.) K chatě je snadný přístup od města Jeseníku vzdáleného cca 2 km po asfaltové komunikaci. Chata Čertovy kameny je postavená v krajině, která přímo vybízí ke strávení klidného rodinného pobytu spojeného s poznáváním přírodních krás, s turistikou, cyklistikou a dalšími sporty, je i vhodná pro strávení letní a zimní dovolené. Svojí nadmořskou výškou, zdravým čistým vzduchem a klidným prostředím se chata hodí i pro ozdravné pobyty dětí. V okolí a na úbočí kopce se nachází naučná stezka věnovaná těžbě zlata a dalších nerostných surovin s pozůstatky štol, které jsou zajištěné pro vaši bezpečnost.

Rychlebské hory, Račí údolí za obcí Uhelná, Horní Fořt.


Otevřeno: nonstop, vstup volný

Chata Čertovy kameny

Telefon: +420 774000176, +420 774000173

GPS:  50°14'43.594"N, 17°14'11.076"E N 50°14.72657', E 17°14.18460'

Web: www.certovykameny.cz www.jeseniky.net/chata-certovy-kameny


Doporučuji autem do České Vsi k restauraci Šafrán a pak pěšky na Zapomenutý pramen-Vodní mlýnky-vrchol Bělák-Čertovy kameny vyhlídka- Trojpramen - Česká Ves - okruh 9.5 km -3hod 13mi

Naučná stezka Zlatý Chlum

s délkou 320 metrů a 6 zastaveními vás provede prostorem starých dolů. Seznámíte se zde se zachovalými pozůstatky a způsobem dolování zlaté rudy ve čtyřech časových obdobích těžby.

K Čertovým kamenům se váže následující pověst:

Čertovy kameny nemají dobrou pověst - jak název napovídá, děje se tu ledacos s temnými silami, páchne to tady peklem a sírou. Povídá se, že za každou skálou se může objevit čert, který láká lidi, aby šli prohlédnout poklady. Kdo se nechal omámit vidinou bohatství, ten už se ze skal nikdy nevrátil.

Smutný osud potkal i jistou dívku, její milý Honza se s tím ale nesmířil. Připravil si provazy, v kostele je namočil ve svěcené vodě a vyrazil do skal. Ani nemusel moc pátrat, pekelné mocnosti chystaly past na každého, kdo se sem do divočiny nechal nalákat. Mládenec tedy zčerstva vykročil vzhůru mezi věže a jiná roztodivná seskupení balvanů. Hned u první skály narazil na satanáše, který chasníka vábil na prohlídku bohatství. Honza se s pekelníkem nemazlil a přetáhl ho provazem po hřbetě. Čert zaskučel, schoulil se do klubíčka a Honza toho využil-přivázal ho ke kameni. Ďáblík už věděl, že je zle. Kroutil se, bědoval, prosil a sliboval hory doly, prý Honzu k pokladu opravdu dovede, ničeho se nemusí bát, na takového kujóna by si přece žádnou levotu nedovolil. Honza ale nebyl dnešní, jen provaz ještě trošku utáhl, až ten posel ze samého Pekla bolestí zakňoural. Jasná obloha slibovala pěkné počasí a Honza se jen smál. Když pak slunce vystoupilo vysoko na oblohu a začalo pěkně pražit, provaz vyschl a čert vytrpěl svoje. Od té doby už se tu se svými druhy nikdy neobjevil...

Ale kdoví? Kdo by si chtěl s Peklem zahrávat..., ukázkovým příkladem může být pověst z Čertových kazatelen o sedláku Ryškovi. To se ale musíme přesunout z Jesenicka na Javornicko do Račího údolí... .