Horský hotel Paprsek

19.01.2022

 Chatu Paprsek najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Jeseníkách. Odtud se můžete vydat na další pěkné túry, nebo se jen občerstvit v restauraci.

Cesta: autem 32,8km

GPS: N 50°12.59837', E 16°59.41788'
Horský hotel Paprsek, 788 32 Staré Město pod Sněžníkem
Otevřeno:  volný vstup, celoročně

Základní údaje:

 Chatu Paprsek najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Jeseníkách. Horský hotel Paprsek byl postaven roku 1932 přímo "V ráji" - tak se totiž původně nazývalo místo na rozhraní tří horských celků: Hrubého Jeseníka, Rychlebských hor a Králického Sněžníku. Horský hotel Paprsek byl postaven na svahu vrcholu Výhled (Titzhübel, 1 030 m).

 Pod chatou Paprsek se nacházejí dvě oblíbené lyžařské sjezdovky, delší z nich dosahuje jednoho kilometru s převýšením 200 metrů. Horský hotel Paprsek udržuje také hustou síť stop pro vyznavače běžeckého lyžování. V zimě, zejména o víkendech a svátcích je to poznat, chata bývá beznadějně plná a na místo v restauraci se obvykle čeká. 

 Horská chata Paprsek byla původně v držení německých majitelů, avšak po skončení druhé světové války přechází do rukou Československého státu. Chata Paprsek leží v blízkosti státní hranice s Polskem. K chatě se nejsnáze dostaneme ze sedla Ramzová, které je dosažitelné automobilem, autobusem i vlakem. Další z oblíbených tras k chatě Paprsek vede ze Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Na samotný Králický Sněžník je to z chaty rovných 20 km. Z Paprsku se můžeme vydat i na další pěkné túry. Například na Smrk, nejvyšší vrchol domácích Rychlebských hor, na Šerák v Jeseníkách a do dalších končin.

Restaurace na Paprsku poskytuje možnost stravování za vcelku přijatelné ceny. Vyhlášené jsou jejich borůvkové knedlíky. Pokoje pro hosty jsou na Paprsku vybaveny televizí, vlastní toaletou se sprchovým koutem. Uspokojí tedy i ty náročnější turisty. Kapacita pokojů je 42 lůžek ve 2-4lůžkových pokojích.