Nýznerovské vodopády

17.11.2021

Nýznerovské vodopády se nachází v osadě Nýzerov v údolí stříbrného potoka. Jedná se o soustav kaskád a vodopádů na Stříbrném potoku.

JAK SE TAM DOSTANEME? autem 17.2 km a 1,5 km pěšky
Jeseníky, Nýznerov
GPS: N 50°16.43572', E 17°3.10007'
Otevřeno: vodopády volně přístupné

Nýznerovské vodopády

Vodopády Stříbrného potoka, též Nýznerovské vodopády leží na území obce Horní Skorošice na 12 hektarech. Jde o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád. Vodopády se nacházejí 2 km jihozápadně od Nýznerova a 5 km západně od Žulové.
Přírodní památka Nýznerovské vodopády patří k oblíbeným výletním cílům Rychlebských hor. Vodopády se nacházejí ve sto metrů dlouhé skalní soutěsce, kde voda překonává celkovou výšku 14 metrů.

                                                                                              Základní údaje:


Vodopády tvoří soustava kaskád a peřejí v romantické soutěsce nad ústím Bučínského potoka, s celkovou výškou 14 metrů. Nejvyšší stupně jsou 3 metry vysoké. Vznikly na prahu, tvořeném odolnější horninou - žílou amfibolického gabra. Díky poměrně vysokému průtoku jsou Nýznerovské vodopády nadmíru působivým přírodním jevem. Přístup k hornímu stupni je opatřen schody.
Od roku 1968 je zde vyhlášen Chráněný přírodní výtvor Vodopády Stříbrného potoka. Nejsnadnější přístup je po lesní silničce z Nýznerova, která je přístupná jen pro pěší.

JAK SE TAM DOSTANEME?


Automobilem: z Lipové do Žulové směr Javorník, Polsko po silnici I/60. V Žulové sjedete z kopce a pokračujete na křižovatce rovně směr Javorník, ihned přejedete druhý kopec a sjedete dolů na křižovatku. Pokračujete rovně po silnici III. třídy směr Nýznerov, Skorošice. Projedete celým Nýznerovem a pokračujete ještě asi 0,5km na odstavné parkoviště, dále je zákaz vjezdu. Odtud pokračujete pěšky 2km po modré turistické značce (M47).