Jeskyně na Špičáku – Písečná 17,1 km – 23minut

09.07.2021

Veřejnosti zpřístupněná Jeskyně Na Špičáku prostupuje vrchem Velký Špičák, který je vrcholem krasového kuželu, vystupujícího ze sedimentů kontinentálního ledovce severně od města Jeseníku.

Jedná se o horizontální labyrint chodeb, puklin a síní, které vytvořily vody povrchových toků ve vápencích. Neobvyklé jsou jejich srdcovité tvary, které jim vtiskla jezera tavných vod v předposlední době ledové. První písemná zmínka pochází z druhé třetiny 15. století a patří mezi nejstarší písemně zaznamenané jeskyně ve střední Evropě. Kromě neobvyklých tvarů chodeb je jeskyně poznamenána mimořádným množstvím nápisů a kreseb. Zatímco v dnešní době je poškozování jeskyní nápisy nežádoucí, zachování nápisů z historických dob je cenným pohledem do minulosti. Každý letopočet, znak či vyobrazení pomáhá nahlédnout do historie jeskyní a jejich využívání. Zdejší nápisy studují a dokumentují odborníci již několik generací. Černé (psané uhlem) a červené (psané malířskými barvami a rudkou) patří k nejstarším. Některé jsou také tesané, ryté nebo vyškrabované. Zatím byl určen jako nejstarší letopočet z roku 1519. Nejvíce diskuzí vyvolává původ kresby v místě zvaném Kalvárie. Je to historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně. Pojmenování vzniklo chybnou interpretací této ústřední malby s křížem. Malované symboly - slunce překryté mladším letopočtem 1583 a půlměsíc s křížem. Malby slunce a měsíce snad pocházejí již z 15. stol. Malba je provedena malířskými technikami, s pigmentem obsahujícím rumělku. V posledních letech byla podrobena důkladnému studiu řadou odborníků a poté restaurátory obnovena do současného stavu, protože jeskynní prostředí malby dlouhodobě poškozuje. Již ve středověku se v okolí těžil velmi kvalitní mramor, zde též nazývaný "Slezská Carrara". Sloužil často jako stavební kámen, ale zaujal především jako krásný a dobře opracovatelný dekorační kámen. Jeskyně jsou také významným zimovištěm vrápenců a netopýrů, mezi mnoha druhy byl zaznamenán i vzácný netopýr černý. Jeskyně umožňují bezbariérový přístup i vozíčkářům.
Celková délka všech dosud známých chodeb činí 410 m s výškovým rozpětím (denivelací) přes 10 m, vchod leží 439 m n.m., východ 437 m n.m.

Adresa: 790 51 Supíkovice 197
Telefon: +420 584 423 129, 602 295 562
Web: www.caves.cz
GPS: 50° 17' 00.600''N; 17° 14' 59.000''E

Automobilem: · z Jeseníku: po silnici I/44 přes Českou Ves (směr Mikulovice, PL) do Písečné, v Písečné odbočte doleva na II/455 na Supíkovice, jeskyně se nacházejí asi 1 km za Písečnou po levé straně, je třeba k nim sjet po místní komunikaci, která je dobře značená


Automobilem nebo pěšky: po silnici I/60 z Lipové - lázně (směr Javorník), jeskyně se nacházejí asi 200m pod vrcholem Pomezí směrem na Vápennou, nebo pěšky přes nádraží v Lipové po zelené. To je 3.9 km do kopce, asi 1hodina a 15 minut